Projektowanie Gdańsk

Z problemem aranżacji i wyposażenia niedużego mieszkania, boryka się niemal większość ludzi. Każdy z nas chciałby w swoim „m” czuć się komfortowo, wygodnie, odpoczywać i czerpać energię. To właśnie dobrze zagospodarowana i harmonijna przestrzeń, odpowiada za swobodę funkcjonowania w naszym domu, wpływa na samopoczucie i często na jakość życia. Dlaczego to jest tak ważne? Mieszkanie bowiem, to nasza oaza, enklawa, to właśnie tu ładujemy swoje akumulatory, tu odpoczywamy, nie rzadko pracujemy, tu dorastają naszego dzieci. Zadbajmy więc o to, by w swoim nawet niewielkim mieszkaniu, stworzyć niezaburzoną przestrzeń, funkcjonalnie rozplanować wszystkie elementy wyposażenia, niech każde miejsce w domu ma swoją określoną funkcję. Harmonia i funkcjonalność, to podstawa każdej aranżacji realizowanej przez architekta wnętrz, bez tego projektowanie wnętrza, nie ma zwyczajnie sensu. Pamiętajmy, że mimo niewielkiego metrażu (i braku możliwości zmiany na większy), możemy zaprojektować naszą przestrzeń tak, by była praktyczna, komfortowa i…wyglądała na większą. Możemy nieco oszukać oko, stosując pewne triki, które optycznie powiększą nasze mieszkanie. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy Versalkowe złote zasady i triki aranżacyjne, dzięki którym nawet najmniejsza przestrzeń, będzie wyglądała na całkiem dużą. Pamiętajmy, by niektóre z nich, wdrażać w życie jak najszybciej, już na etapie projektu, niestety po jego realizacji, może być już za późno.
1. Malujmy ściany na jasno, niech będą tłem do również i     jasnych mebli.
2. Zgrabne meble stawiajmy w widocznych, wyeksponowanych miejscach,  masywne zaś, zabudowy i inne, zdecydowanie w kątach i najlepiej daleko od okien.
3. Uwzględniajmy w aranżacjach lustra, niech służą nam do odbijania światła, szczególnie dziennego, niech imitują wrażenie przestrzeni i przestronności. Nic bardziej optycznie nie powiększy nam wnętrza, niż duże lustro, zarówno w łazience, przedpokoju czy salonie.

4. Zaprojektujmy jednolitą podłogę na możliwie całej powierzchni wnętrza ( łazienka rządzi się swoimi prawami), dzięki temu przestrzeń wyda nam się większa.

 


5. Pamiętajmy o odpowiednim ułożeniu podłogi, jeśli mamy pomieszczenie wąskie, kładźmy np. panele tak, by to wnętrze optycznie poszerzyć, rozciągnąć.
6. W małych łazienkach, aranżujmy długie lub duże kafle.
7. Otwierajmy przestrzenie – kuchnia połączona z salonem daje poczucie przestronności.
8. Nie przesłaniajmy światła dziennego w mieszkaniu, to najcenniejsze światło dla nas,
źródło działania. Odpowiednio również rozmieszczajmy oprawy oświetleniowe, zaprojektujmy światło tam, gdzie będzie nam potrzebne, niech światło podąża za funkcją.
9. Warto w mieszkaniu również ukryć okablowanie i rzeczy techniczne, takie zbędne elementy wyposażania, zaburzą naszą harmonię.
10. Unikajmy zagracania niepotrzebnym wyposażeniem oraz zawsze stosujmy zasadę „wszystko ma swoje miejsce „.