INTERIOR
Wnętrze
małego
mieszkania
29.07
Krok po kroku
Przy zakupie małego mieszkanie szczególnie istotne jest przemyślane zaprojektowanie wnętrza tak, aby było ono efektowne, komfortowe i maksymalnie wykorzystujące możliwości metrażowe. Od czego zacząć poszukiwania usług projektowych? Jak znaleźć dobrego projektanta i czym się kierować? Jakie są etapy projektowania wnętrz?
Wybór projektanta
Wybór projektanta wnętrz
Czym charakteryzuje się dobry projektant wnętrz? Przede wszystkim licznymi opiniami zadowolonych klientów. Nie jest to jednak oczywisty wyznacznik. Wielu dopiero co rozpoczynających swoją karierę projektantów, tuż po ukończeniu studiów, posiada wysokie umiejętności, a przede wszystkim - świeże i nowoczesne pomysły. Warto im zaufać, ale warto również obejrzeć ich dotychczasowe realizacje. Ponadto intuicyjna strona internetowa to jeden ze znaków, świadczących o profesjonalizmie i zaangażowaniu projektanta. Rozpoczynamy oczywiście od pierwszego kontaktu i spotkania, na którym poruszonych zostanie kilka podstawowych kwestii - rodzaj obiektu, metraż, układ, rozmieszczenie instalacji. Na takie spotkanie warto przynieść rzut mieszkania.
Rozpoczęcie pracy z projektantem
Po spotkaniu następuje moment oględzin oraz dokładnej inwentaryzacji mieszkania. Projektant podczas odwiedzin może zrobić zdjęcia i pomiary. Zorientuje się także, jak wygląda naturalna ekspozycja na światło słoneczne. Po inwentaryzacji przychodzi czas na pierwsze koncepcje, które uwzględniają przede wszystkim potrzeby przyszłych mieszkańców. To moment, w którym klient przedstawia swoje wyobrażenie wnętrza. To także dobry czas na poznanie codziennego stylu życia oraz charakteru użytkowników. To bardzo ważne, ponieważ zupełnie inaczej projektujemy mieszkanie dla 4-osobowej rodziny, a inaczej dla singla.
Projektowanie wnętrz
Po ogólnej koncepcji przychodzi czas na najbardziej kreatywną i czasochłonną pracę - aranżację wnętrza. Polega ona na wyborze wiodących kolorów oraz ogólnego charakteru i stylu pomieszczeń. Po długich rozmowach i konsultacjach z klientem powstaje projekt wykonawczy, na którego bazie tworzone są wizualizacje. O ile pierwsza część to niezbędny element, który pozwoli ekipe wykończeniowej urzeczywistnić teorię w praktyce, o tyle wizualizacje pozwalają klientowi faktycznie znaleźć się w swoim przyszłym mieszkaniu i zdecydować, czy to "jego bajka".
Nierzadko praca projektanta nie kończy się na projekcie wykonawczym, a pełni on stały nadzór nad realizacją i współpracuje z ekipą wykończeniową. To duże udogodnienie dla klienta, gwarantujące, że projekt zostanie zrealizowany w stu procentach zgodnie z wymaganiami.