projektowanie przestrzeni użytkowej.
to proste!
Projektowanie wnętrz potrafi być niezwykle wymagające. Kiedy urządzamy swój dom lub mieszkanie, musimy spełnić swoje potrzeby, znajdując takie rozwiązania, które spełnią nasze oczekiwanie. Jednak projektowanie i aranżacja przestrzeni użytkowej to zupełnie inna sprawa. Biblioteki, kina, hotele, ośrodki kultury, dworce... Wszystkie tego typu obiekty muszą być przede wszystkim funkcjonalne i dobrze spełniać przeznaczoną im rolę. Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o ich stronie wizualnej! Nie ma nic gorszego niż źle zaprojektowany obiekt, który szpeci przestrzeń publiczną. Z tego też powodu, projektowanie wnętrz mających służyć szerokiemu gronu odbiorców bywa wyzwaniem. Warto mieć tego typu projekty w swoim portfolio, aby pokazać swój profesjonalizm oraz fakt, że jesteśmy elastyczni i wykonujemy różne zlecenia. Dobrze zaprojektowane wnętrze, mające być w użytku publicznym, może stać się źródłem ogromnej satysfakcji dla osoby, która wykonała dany projekt.
Na co zwrócić uwagę?
Projektując wnętrze użytkowe należy przede wszystkim dowiedzieć się, dla kogo jest ono docelowo przeznaczone. Oczywiście większość obiektów użytku publicznego jest dla całego społeczeństwa, w całym jego przekroju. Warto jednak pamiętać, że są miejsca dedykowane np. osobom starszym, studentom, rodzinom z dziećmi lub młodzieży. Weźmy to pod uwagę, aby móc uwzględnić np. udogodnienia dla seniorów lub matek z dziećmi, czy osób niepełnosprawnych.
Kiedy projektujemy wnętrze użytkowe postarajmy się nadać mu charakterystycznego klimatu. Bezpłciowe wnętrza, utrzymane po prostu w "poprawnej" stylistyce są nudne i nikomu nie zapadają w pamięć. Warto myśleć kreatywnie i postarać się nawiązać np. do przeznaczenia obiektu lub jego lokalizacji. Czasami w danym mieście popularny jest jakiś motyw, legenda lub wzór, który warto uwzględnić podczas projektowania.
Oprócz tego, liczą się też zwykłe, techniczne parametry. Pomyślmy o oświetleniu. Na ile chcemy wykorzystać naturalne oświetlenie, a na ile polegać wyłącznie na różnego rodzaju źródłach sztucznego światła? Czy zależy nam na świetle ciepłym, zimnym, pulsacyjnym, ciągłym, białym, kolorowym? Styl. Wnętrze ma być nowoczesne, designerskie, tradycyjne, artystyczne, eleganckie? Czy wymaga dodatkowej przestrzeni, w której stworzony zostanie np. kącik dla dzieci? Albo pomieszczenia, w którym będzie można usiąść i odpocząć po zwiedzaniu lub w trakcie oczekiwania na przesiadkę podczas długiej podróży?